А мірні стакани вміють брехати?

мірний стакан точність експеримент з фізики

У цій статті буде розказано про те, які неприємності траплялися зі мною, коли я користувався цим мірним стаканом, а також, як уникнути цих ситуацій самому.

Для приготування страви за рецептом необхідно суворо дотримуватися вказаної кількість інгредієнтів. Сипучі і рідини часто вимірюють у літрах (л), або мілілітрах (мл). Наприклад: 200 мл цукру, 150 мл молока, 0,5 л води.

На протязі певного часу, я відміряв необхідну кількість інгредієнтів стаканом з фотографії. Повинен зізнатися, що цей час був повен кулінарних розчарувань – більшість страв приготованих суворо за рецептом не вдавалися. Я ніяк не міг знайти джерело невдач, поки не провів простий експеримент, результат якого мене просто шокував. Я поставив на ваги спочатку порожній стакан, потім заповнений водою до відмітки “500 мл”, а після – до позначки “1000 мл”:

результати фізичного досліду

Порожній стакан має масу 46 г. Знаючи, що маса одного літра води складає один кілограм, логічно було очікувати результатів 546 г і 1046 г, для другого та третього виміру відповідно (маса склянки і води в ньому). Однак ваги показали 386 г і 757 г. У точності ваг я був упевнений, оскільки не раз перевіряв їх контрольними зважуваннями. Отже, шкала мірної склянки зовсім не відповідала дійсності. Коли я думав, що набирав 500 мл, насправді було лише 340 мл, а коли думав, що у мене 1000 мл – було 711 мл. Тепер зрозуміло чому не виходили страви за рецептом.

Завдання

  1. Яка ціна поділки у стакана?
  2. Творче. Перевірте точність свого мірного стакана, або електричного чайника, або якоїсь іншої ємності з шкалою за об’ємом.
  3. Придумайте варіанти, в яких неправильна шкала вимірювального приладу може призвести до неприємних наслідків.
  4. Якщо таким стаканом буде відмірюватися товар у магазині, кому це буде вигідно, продавцеві, або покупцеві?
  5. Чому маса одного літра води дорівнює одному кілограму?
  6. Творче. Запропонуйте, як зробити шкалу для цього стакана правильною?