Можливості сучасних лазерів: Вигадки і правда

Лазери – чудовий винахід людства, сфера їх застосування сьогодні настільки велика, що її неможливо охопити в одній статті. Розглянемо тільки найцікавіші варіанти використання лазерів, і популярні омани про їх можливості.

Військові лазери

Про застосування лазерів у військових цілях почали говорити більше 50 років тому, з самого початку їх створення. Книги та фільми з жанру фантастика з бойовими лазерами і космічними баталіями з’являлися один за іншим, в той час, як про діючі установки не було жодної інформації. Розглянемо вимоги, яким повинні відповідати бойові лазери:

  1. Лазери повинні бути мобільними (бути легкими і не займати багато місця).
  2. Вони повинні бути потужними і мати тривалий час роботи без зупинок.
  3. Вони повинні бути надійними і витримувати вібрації від вибухових хвиль.

При всьому бажанні військових створити лазер, який відповідає одночасно всім пунктам, їм поки що зробити це не вдалося. Зразки, що були створені, мали або недостатню потужність променя, або величезні розміри і були нерухомими. Крім того, не варто забувати, що навіть ідеально прямий потужний промінь дуже швидко розсіюється в повітрі і втрачає свою силу.

Найбільше в створенні бойових лазерів сьогодні просунулася американська компанія Northrop Grumman. Їх лазер виявився настільки великий, що його довелося встановлювати на бойовому есмінці. На відео польові випробування лазера, він “знищує” ворожий катер, що пливе поблизу:

Цей, зовсім не вражаючий відеоролик наочно демонструє бойові можливості сучасних лазерів. Але не варто забувати, що лазери почали свою історію тільки 50 років тому, і, можливо, військовим таки вдасться створити бойові установки, зображені на малюнку в заголовку.

Лазери в промисловості

А ось у виробництві сьогодні широко поширена лазерна різка. Саме ця технологія дозволяє акуратно вирізати вироби з різних листових матеріалів:

Лазерній обробці піддаються навіть товсті листи металу:

Дивіться на роботу лазера “в живу” у “відповідях і підказках”.

Лазери в сигналізаціях

В жодному фільмі про пограбування банку або музею не обходиться без сцени, коли герої змушені акуратно пролазити між променями лазерної сигналізації. У фільмі “12 друзів Оушена” злодій був змушений здійснювати складні точні рухи в стилі капоейра. Якщо уважно переглянути цей фрагмент фільму, видно, що лазерні промені можна було спокійно обійти збоку уздовж стін, і без танцю (цей відеофрагмент знаходиться в “відповідях і підказках”).

В дійсності лазерні системи безпеки не набули широкого поширення в сфері охорони. Існує безліч більш простих і надійних способів виявити грабіжника, наприклад датчики руху.

Завдання

  1. Які проблеми сьогодні виникають при створенні бойових лазерів?
  2. Чи здатний лазер різати метал?
  3. Який принцип роботи лазерної системи безпеки?

Відповіді та підказки: Лазерне різання (відео). Капоейра Венсана Касселя (відео)