Основи стільникового зв’язку

Організація мережі

Спочатку, ще до появи стільникового зв’язку, радіопередача здійснювалася безпосередньо, від одного пристрою до іншого. У такої системи були суттєві недоліки:

  1. Пристрої могли бути віддалені один від одного на відстань декількох сотень, а то і тисяч кілометрів. Отже передавачі повинні були мати величезну потужність, щоб сигнал дійшов до мети.
  2. Сигнали від різних передавачів часто перетиналися на одній частоті і заважали один одному.
  3. На одному радіочастотному каналі, без перешкод міг працювати тільки один передавач. Відповідно каналів не вистачало.

Застосування стільникового зв’язку рятує нас від цих проблем. Наша країна щільно усипана величезною кількістю базових станцій мобільного зв’язку. При здійсненні дзвінка, мобільний телефон відправляє сигнал не на телефон співрозмовника, а на сусідню базову станцію. Базова станція перетворює радіосигнал в світловий, і відправляє його по оптоволоконному кабелю на комутатор. Комутатор перенаправляє світловий сигнал на базову станцію розташовану біля співрозмовника:

mobile_communication_03

Зазвичай, в досяжності мобільного телефону знаходиться відразу декілька базових станцій. З’єднання відбувається з тією, що розташована ближче. Враховуючи маленькі відстані між телефоном і станцією потужності їхніх передавачів – мінімальні. Хочеться зауважити, що чим щільніше буду встановлюватися станції, тим більш слабким буде радіовипромінювання навколо нас. І якщо біля вас встановили одну з таких станцій – хвилюватися не варто. Випромінювання від сучасних станцій мобільного зв’язку дуже слабкі, і швидко розсіюються, а ось випромінювання від вашого телефону, можливо, багаторазово зменшиться. Про шкоду мобільних телефон читайте тут.

Незважаючи на величезну щільність базових станцій, вони практично не перетинаються в одній частоті і не заважають один одному. Як цього вдається досягти показано на малюнку:

Кожна стільника – це основна зона покриття однієї з станції мобільного зв’язку. F1-F7 – позначення радіочастотного каналу. Відстань межу сусідніми станціями, що передають на одній частоті D, значно менше їх радіусу дії R. Саме від цих стільників пішла назва – стільниковий зв’язок.